Skip to main content

Jesteś świeżo upieczonym posiadaczem tatuażu? A może dopiero planujesz jego wykonanie? W każdym z tych przypadków musisz wiedzieć, jak należy dbać o nowy tatuaż.

Jak dbać o tatuaż bezpośrednio po jego zrobieniu?

O swój tatuaż musisz dbać od samego początku, czyli od momentu, w którym kończy się tatuowanie. Właśnie wtedy tatuator powinien odpowiednio zabezpieczyć swoją pracę – najczęściej za pomocą folii samoprzylepnej. Po kilku godzinach ostrożnie zdejmij to zabezpieczenie. Nie przeraź się, gdy zobaczysz pod nim krew, opuchliznę czy zasinienie – to całkiem normalny objaw.

W tym momencie musisz skupić się na dalszej procedurze, która obejmuje przemycie tatuażu letnią, a nawet chłodną wodą. Pamiętaj, że to miejsce jest jak świeża rana, dlatego należy obchodzić się z nim niezwykle delikatnie. Niekiedy przydatne może być użycie specjalnego żelu do mycia tatuaży, który nie tylko pomoże w łagodnym oczyszczeniu skóry, lecz także zadziała antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Zastanawiasz się, czym wytrzeć dziarę po jej przemyciu? Nie polecamy używania tradycyjnych ręczników, gdyż intensywne tarcie jedynie ją podrażni. Najlepiej skorzystaj z papierowych ręczników i bardzo delikatnie osusz umyte miejsce. Pamiętaj, że odpowiednia higiena stanowi podstawę gojenia się tatuażu. Dlatego warto myć go co ok. 4 godziny, a także codziennie rano po przebudzeniu i wieczorem przed pójściem spać.

Pamiętaj o szczegółowych zaleceniach!

Korzystając z usług sprawdzonego studio tatuażu, takiego jak nasze, z pewnością zostałeś poinformowany o tym, jak właściwie dbać o tatuaż. Nasi pracownicy udzielili Ci szczegółowych wskazówek dotyczących tego, co powinieneś robić oraz czego unikać. Aby jednak wszystko było jasne, chcemy Ci przypomnieć, jakie są ogólne zalecenia.

Przede wszystkim – unikaj alkoholu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że świeża dziara to okazja wymagająca uczczenia, świętowanie odłóż na później. Przez kilka pierwszych dni zalecana jest rezygnacja z alkoholu. Tego typu napoje rozrzedzają krew, co może znacznie utrudnić gojenie się tatuażu.

Kolejnym ważnym zaleceniem jest unikanie słońca. Nie od dziś wiadomo, że może działać niekorzystnie na skórę, wysuszając i podrażniając ją. Ponadto promieniowanie słoneczne działa negatywnie na pigmenty i może doprowadzić do ich blaknięcia. Jeżeli więc zależy Ci na nienagannym wyglądzie i szybkiej regeneracji – kąpiele słoneczne przełóż na inny termin. Dotyczy to także kąpieli w jeziorze, a nawet na basenie. Słona, chlorowana lub zabrudzona woda może niekorzystnie wpłynąć na podrażnione miejsca, prowadząc do infekcji.

Przez kilka pierwszych tygodni od zrobienia tatuażu odpuść sobie także ćwiczenia i nadmierną aktywność fizyczną. Zmęczenie nie wpłynie korzystnie na Twój organizm, co w rezultacie może doprowadzić do wydłużenia procesu gojenia.